|
Yukarı

Hikayemiz

Chef Mezze ile Türkiye’de mezecilik ve meyhane konseptinin öncüsü olan Gazi Ateş’in “Meyhane nasıl olmalı?” sorusuna cevap olarak yarattığı Chef Meyhane, geleneksel lezzetleri modern bir iç mimariyle birleştiriyor. Dünyanın en sağlıklı ve lezzetli mutfaklarından biri olan, tazelik ve mevsiminde ürün kullanımıyla bilinen Girit mutfağının ağırlıkta olduğu mekanda konsept olarak da Girit’den esinlenildi. Eski Girit evlerinin mimarisini yansıtan kemerler, tel örgü dolaplar, özel şişelerde sergilenen reçel ve turşular ve seramik detaylar mekana farklı bir hava katıyor.
Meze kaplarından masa ve aydınlatmalara pek çok detayda seramiğin kullanıldığı Chef Meyhane’de ünlü seramik sanatçılarıyla çalışıldı. Turkuaz ve kobalt mavisinin ağırlıkta olduğu Chef Meyhane’nin en dikkat çeken detayları yine seramikten yapılan barı ile nefis mezelerin çeşit çeşit rakıyla buluştuğu Lezzet Köşesi…

Sizden Gelenler

"Servis, lezzet ve kalite. Hepsi bir arada. Balıkların tazeliği ve harika mezeler için 10 puan veriyorum. Karşılama için teşekkürler. Personel güler yüzlü ve keyifli. Manzarasıyla güzel bir yer. öneriler."

Zeynep TAS

"Şimdiye kadar denediğim en iyi balık ziyafetini yaşadım. Mezeler, balıklar taze ve harika. Harika bir gece için tüm personele teşekkür ederim ve geri döneceğinizden emin olabilirsiniz."

Kenan ATAL

"Tüm çalışanlara teşekkür ederiz. Eşimle keyifli bir akşam geçirmeyi seçtik ve çok eğlendiğimizi söyleyebilirim ... Şef Meyhane'den, ilgi ve güler yüzlü personeli ile gerçekten çok memnun kaldık. Teşekkürler."

Aslı KİBAR

"Çok başarılı Şef Meyhane, sunum ve mezeler yanı sıra lokasyon ... Personel güler yüzlü ve ilgili. Kalamar, karides, midye mükemmel ...... Fiyatlar normal, herkese kesinlikle tavsiye ederim. Bu harika mezeleri tadın derim. "

Hakan VARAK

"Aile olarak birkaç kez gittik. İnanılmaz bir balık tadı, çok iyi huylu kadrosu ile şiddetle tavsiye edeceğimiz bir restoran. Manzarası, servisi ve güler yüzlü personeli ile bizi büyüledi. Tekrar görüşmek üzere. Tavsiye ederim."

Ayşe KENGER

"Kalitesi, tazeliği, tadı, temizliği, servisi ve her zaman gittiğimiz ve kendi evimiz gibi hissettiğimiz kadrosu ile İstanbul'da gidebileceğimiz ender yerlerden biri. Tekrar teşekkürler."

Ayşe DAİM

2018

Chef Meyhane Arnavutköy

resmi açılışı gerçekleşti.

2019

Şefin bazı özel mezeleri değiştirildi ve tarifler arttırıldı.

2020

Fine dining restoran anlayışını ilerleterek sizlere hizmet vermeye devam ediyor.

Left Parallax Background Element